Wyszukaj

Reklama

Obsługiwane przez usługę Blogger.
piątek, 18 marca 2011

Kwiat lipy - Lipa drobnolistna oraz szerokolistna

Autorem artykułu jest J. O.

Lipa drobno jak i szerokolistna są wysokimi gatunkami drzew liściastych, rozłożystymi, które są znane ze swych wonnych przepięknie pachnących, miododajnych, żółto-białych kwiatów.
Kwiat lipy zebrany jest w kwiatostany o kształcie baldaszka. Kwiatostan lipy szerokolistnej złożony jest z 2 do 5 kwiatków, a drobnolistnej natomiast od 5 do 11 kwiatów.  Szypułka kwiatostanu zrośnięta jest do jego połowy a charakterystyczna dla lipy wydłużona, błoniasta podsadka o jasnozielonej barwie nadaje oryginalny kształt kwiatostanu. Kwitnienie lipy szerokolistnej przypada na koniec czerwca a drobnolistnej nieco pozniej tj. po 2 tygodniach. Lipa jako drzewo liściaste występuje dziko i jest powszechnie wysadzana w celach ozdobnych jak i użytkowych.
Kwiat lipy zastosowanie i działanie.
Kwiat lipy - Flos Tiliae,  zawiera flawonoidy, śluzy, olejeki i inne związki. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie jako środek napotny,  przeciwkaszlowy oraz uspokajający. W szczególności używany jako namiastka herbaty.
Kwiat lipy ma również właściwości przeciwkurczowe i moczopędne. Suszone kwiaty stosuje się w postaci naparów przy chorobach gorączkowych, nieżytach dróg oddechowych, grypie, zapaleniu oskrzeli, dychawicy oskrzelowej, w stanach pobudzenia nerwowego, migrenie, wymiotach na tle nerwowym, zawrotach głowy, niektórych schorzeniach nerek i pęcherza, kolkach, biegunkach, miażdżycy, cukrzycy, chorobach reumatycznych.  Zewnętrznie używa się do płukania jamy ustnej i gardła przyrządzając z nich odwary. Kwiat lipy jest dobry do kąpieli przy nerwobólach.
Jeśli w tym roku nie udało nam się uzbierać tego surowca roślinnego, możemy się udać do sklepu zielarskiego lub też wyszukać sklep z ziołami, który w swojej ofercie posiada kwiat lipy jak i inne zioła. Stosowanie suszonego kwiatu lipy nie powoduje żadnych skutków ubocznych a wartość lecznicza jest znana już od dawna.
---
J. O.
www.ziola.lap.pl
www.sklep-zielarski.lap.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Translate

Popularne posty

Archiwum bloga

Obserwatorzy