Wyszukaj

Reklama

Obsługiwane przez usługę Blogger.
piątek, 18 marca 2011

Jak wybierać donice?

Autorem artykułu jest Małgorzata B.

Rośliny w donicach są znakomitym pomysłem na udekorowanie tarasu, balkonu czy ogrodu. Kolorowe donice podkreślą urodę wiosennych roślin. Ważne jednak, by wybrać nie tylko ładne, ale także odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Donice ogrodowe różnią się nieco od doniczek stosowanych we wnętrzach. Mają być odporne na warunki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr, wilgoć. Nie mogą być kruche i niestabilne. Dlatego warto pamiętać, że wysokie i lekkie donice łatwiej przewróci wiatr. Bardzo dobrym wyborem są donice jednobarwne i proste, które zwracają uwagę na wygląd roślin. W dzisiejszych czasach wybór mamy ogromny, powszechnie dostępne są donice podświetlane, betonowe, drewniane, ceramiczne, donice wiszące. Ceny doniczek są tak różne, że każdy może znaleźć coś dla siebie.
doniceDonice plastikowe nie przyciągają większej uwagi i już dawno stały się pospolite. Są też mało wytrzymałe. Najbardziej imponujący efekt dają natomiast donice ceramiczne. Wyróżniają się również największą trwałością i wytrzymałością. Natomiast donice drewniane lepiej chronią korzenie roślin przed przemarznięciem niż ceramika i plastik. Różnorodność tych produktów powoduje, że stają się bardziej elastyczne i są w stanie współgrać z każdym wnętrzem.
Przy wyborze doniczek należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Donice powinny mieć otwory odpływowe do odprowadzania wody. Dno pojemnika z rośliną nie powinno zbyt dokładnie przylegać do podstawki, bo to utrudnia odpływanie wody. Rozmiary pojemnika są zawsze ważniejsze niż jego wygląd, bo powinny przede wszystkim zapewniać jak najlepsze warunki wzrostu roślinom. Donice należy dobierać do wielkości bryły korzeniowej rośliny i w miarę jej wzrostu przesadzać do coraz większych pojemników. Wysokość donicy powinna być mniej więcej równa 1/3 wysokości rośliny. Donice powinny też mieć drenaż, czyli warstwę filtrującą, która zapobiegać będzie gromadzeniu się nadmiaru wody w pojemniku. Są kwiaty, które mają specjalne wymagania. Kwiaty takie jak storczyki, których korzenie potrzebują dostępu do światła. Dlatego dla nich najlepszym rozwiązaniem są donice przezroczyste. Dzięki transparentności pojemnika można też łatwo kontrolować wilgotność gleby a to jest ważne przy tych wymagających kwiatach. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być różnorakie kamienie czy granulaty wysypane pod roślinami.
Obecnie wybór donic jest ogromny i nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem ich do stylu własnego domu czy ogrodu. Nie należy jednak przesadzać z bogactwem kolorów, materiałów i wielkości donic. Zbyt wiele różnych elementów wprowadza chaos. Niezwykle modne i pełne uroku są naturalne materiały, a więc donice drewniane, gliniane, ceramiczne. Nie muszą być pomalowane ani nowe. Podniszczone materiały ładnie eksponują naturalną urodę kwiatów.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Translate

Popularne posty

Archiwum bloga

Obserwatorzy