Wyszukaj

Reklama

Obsługiwane przez usługę Blogger.
piątek, 18 marca 2011

Na działce

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

Pracownicze ogródki działkowe są świetną alternatywą dla tych osób, które lubią obcować z naturą, ich pasją jest pielęgnacja roślin, na co dzień zaś mieszkają w mieście.

Działki te najczęściej mają powierzchnię ok. 300-500 mkw. Standardowo stoi na nich altana. Najczęściej właściciele działek uprawiają tutaj kwiaty, warzywa i drzewa owocowe. Jest jednak spora grupa osób, dla których działka taka ma przede wszystkim walory rekreacyjne. Nadal jednak małe ogródki działkowe, które od 2009 r. faktycznie zostały już przekształcone w rodzinne ogródki działkowe cieszą się dużą popularnością. Stanowią one małe enklawy i można posunąć się o stwierdzenie, że rządzą się swoimi prawami. Działkowcy  dbają o swoje działki z wielkim pietyzmem, niejednokrotnie posiadają bardzo bogatą wiedzę z zakresu pielęgnacji i hodowli roślin. Wiedza ta wynika z doświadczenia, ale i z wzajemnej pomocy i sympatii, którą właściciele działek wzajemnie sobie okazują sobie.
Część działkowców, dla których ogródki działkowe mają przede wszystkim charakter rekreacyjny traktuje je głównie jako miejsce spotkań z rodziną i znajomymi. Ale i tym osobom zależy na estetycznym i efektownym wyglądzie ogrodu. W takiej sytuacji wystarczy jednak iglaki i dobrze zadbany trawnik, szczególnie jeśli działka ma być miejscem, w którym przebywać będą dzieci.
Jeśli właściciel dopiero co nabył działkę i zamierza albo całkowicie zmienić jej wygląd albo zagospodarować dotychczas niezagospodarowaną przestrzeń powinien rozplanować ją w sposób identyczny jak właściciel posesji na której stoi budynek mieszkalny. Oczywiście różnice stanowi wielkość działki, dość jednak ograniczona w przypadku pracowniczego ogródka działkowego.
Pierwszym krokiem jest sporządzenie planu zagospodarowania działki i oznaczenie na nim stron świata. Jest to istotny element wpływający na rozmieszczenie określonych gatunków drzew i krzewów. Planując działkę należy rozgraniczyć część przeznaczoną pod domek oraz część rekreacyjną. Następnie należy przygotować glebę. Tylko jej właściwe użyźnienie zapewni dobry wzrost roślin oraz dobre plony. Glebę należy wzbogacić o próchnicę, która jest źródłem azotu oraz innych niezbędnych składników mineralnych. Jako źródło próchnicy stosuje się głównie obornik i kompost. Można również zastosować tzw. nawozy zielone, czyli rośliny takie jak gorczyca, mieszanki roślin motylkowych ze zbożem, łubin czy facelia. Koniecznie należy zmierzyć kwasowość gleby. Można to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia dostępnego w sklepach ogrodniczych, zwanego pehametrem. W razie zapotrzebowania glebę należy nawieźć dolomitem.
Dla większości działkowców bardzo ważna jest możliwość uprawy warzyw. Te z własnej grządki zawsze będą smakowały lepiej niże warzywa z marketów albo straganów na bazarze. Działkowcy często uprawiają swoja warzywa w szklarniach. Warto również urządzić na działce mały ogródek ziołowy siejąc bazylię, cząber, tymianek czy majeranek. Uprawa warzyw i ziół na działce ma jeszcze jedną zaletę: jeśli planujemy wykorzystywać to miejsce również rekreacyjnie to nie będziemy musieli zwozić tutaj z miasta warzyw, które przyrządza się na grillu. Jeśli na działce będą przebywać również dzieci należy pewną część ogrodu zagospodarować na miejsce, w którym będą mogły się one bawić. Można zrobić małą piaskownicę, ustawić huśtawkę i niewielki basen.
Dla osób starszych ogródek działkowy jest ważny z jeszcze innego powodu. Często na emeryturze jest to jedna z nielicznych form kontaktu ze światem. Dlatego to właśnie emeryci przeważają wśród właścicieli działek pracowniczych. Mogą oni tutaj nie tylko oddawać się pasji związanej z pielęgnacją roślin, ale również spotkać się ze znajomymi, porozmawiać i pobyć na świeżym powietrzu. Latem spędzają tutaj całe dnie. Należy jednak pamiętać o kulturze, która obowiązuje w ogródkach działkowych. Działki są przecież położone bardzo blisko siebie i łatwo zakłócić spokój sąsiada. Dlatego jeśli już organizujemy tutaj przyjęcie dla znajomych albo rodziny pamiętajmy o tym, że dym i zapachy z grilla mogą przeszkadzać naszym sąsiadom. Tak samo zresztą jak zbyt głośne zachowanie uczestników spotkania.
---
T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Translate

Popularne posty

Archiwum bloga

Obserwatorzy